Истината за очакванията в отношенията
Ако намалите очакванията си, гласи аргументът, тогава няма да бъдете разочаровани от партньора си.
Този съвет наистина ли е полезен? Д-р Доналд Бауком, професор по психология в университета на Северна Каролина, изучава брачните очаквания в продължение на десетилетие. Той установи, че хората получават това, което очакват. Хората с ниски очаквания са склонни да бъдат във връзки, в които са третирани лошо, а хората с по-високи очаквания са склонни да бъдат във връзки, в които са третирани добре.
Като имате високи (но все пак реалистични) стандарти, е много по-вероятно да постигнете вида връзка, който искате, отколкото ако гледате от другата страна и оставяте нещата да се плъзгат.
Връзка от типа- „Достатъчно добра“
Насърчавам двойките да се стремят към „достатъчно добра“ връзка, което звучи като да се задоволят с по-малко от най-доброто. Не е ли това в противоречие с резултатите от изследванията на Бауком относно брачните очаквания?
Позволете ми да обясня.
В една достатъчно добра връзка хората имат големи очаквания за отношението към тях. Те очакват да бъдат третирани с доброта, любов, привързаност и уважение. Не понасят емоционално и физическо насилие. Те очакват партньорът им да бъде лоялен.
Това не означава, че очакват връзката им да е без конфликти. Дори щастливо женените двойки спорят. Конфликтът може да бъде продуктивен, защото, когато се третира по здравословен начин, той води до по-добро разбиране.
Разрешими и неразрешими проблеми
Не трябва да очакваме да разрешим всичките си проблеми във връзката. Проучвания показват, че почти ⅔ от конфликтите в отношенията са постоянни. Както казва д-р Дан Уайл, „Когато избирате дългосрочен партньор... вие неизбежно ще изберете определен набор от неразрешими проблеми.“
Нереалистично е да очакваме една връзка да излекува рани от детството или да се превърне в път към духовно просветление или себеактуализация. Ели Финкел, професор по психология в Северозападния университет, насърчава двойките да „прекалибрират“ брачните си очаквания за тези екзистенциални нужди.
Укрепете основата си
Какво правят и имат двойките в достатъчно добра връзка? Тези партньори са добри приятели. Те уважават мечтите на другия, дори и да са различни. Те се доверяват един на друг и могат да управляват конфликтите конструктивно. Това означава, че те могат да постигнат взаимно разбиране и компромиси, които работят. И те могат да се поправят ефективно, когато се наранят един друг.
Очаквайте това. Заслужаваш го. Не е неразумно и е постижимо.